Jak za pomocą Memcached i Redis przyspieszyć WordPressa ?
Ponieważ chyba każdy twórca swojej strony internetowej stanie przed problemem jej optymalizacji. Postaramy się wyjaśnić jak poprzez zastosowanie dobrego serwera można fenomenalnie przyspieszyć działanie witryny opartej o WordPress.
Memcached to system buforowania pamięci podręcznej (buforowanie obiektów). Używany do przyspieszenia dynamiki baz danych w pamięci RAM w celu skrócenia czasu odczytu zewnętrznego źródła danych. Celem buforowania obiektów jest buforowanie wyników zapytań z bazy danych.
Wydajna baza danych jest jednym z kluczowych czynników do szybkiego działania witryny internetowej. WordPress to system zarządzania treścią, który jest w naturalny sposób zależny od bazy danych MySQL.
Za każdym razem, gdy użytkownicy (lub roboty indeksujące) wysyłają żądanie w Twojej witrynie, generują zapytania do bazy danych. Jeśli Twoja witryna napotyka dużą liczbę żądań do bazy danych, zapytania mogą szybko narastać, przytłaczając serwer i spowalniając witrynę.
Wbudowane buforowanie obiektów w WordPress zapisuje kopię złożonych zapytań i przechowuje ich wyniki w tabeli bazy danych (takie jak przekierowanie HTTPS).
Najczęściej używane zapytania uruchamiane na stronach Twojej witryny są przechowywane w bazie danych, ta kopia żądań pozwala skrócić czas ładowania i zwiększyć wydajność witryny. Jeśli działa buforowanie obiektów, serwer nie będzie musiał za każdym razem generować wyników zapytań, ale może korzystać z wcześniej utworzonej warstwy buforowania obiektów.
Firmy hostingowe do swojej oferty wprowadziają oba magazyny danych.
Są one dostępne w ramach wszystkich pakietów hostingowych.
Aby przechowywać pamięć podręczną obiektów, można użyć różnych technologii. Do najbardziej znanych silników buforowania obiektów należą omawiane tutaj Memcached i Redis.
Memcached to system buforowania, w którym baza danych znajduje się w centrum tego procesu. Przyjrzyjmy się temu procesowi w pięciu szybkich krokach:
- Klient-serwer otrzymuje zapytanie od użytkownika (tj. Dostęp do określonego adresu URL witryny internetowej z przekierowaniem HTTPS);
- Klient-serwer sprawdza z serwerem Memcached, czy potrzebne dane są już zapisane w jego pamięci;
- Jeśli dane istnieją, Memcached zwraca je bezpośrednio na serwer klienta;
- Jeśli dane nie zostały jeszcze zapisane w pamięci podręcznej, Memcached przekazuje żądanie do bazy danych;
- Żądane dane są teraz przekazywane do klienta-serwera i jednocześnie indeks Memcache jest aktualizowany o te najnowsze wartości. W przyszłości pamięć podręczna jest już gotowa do użycia.
JAK KORZYSTAĆ Z MEMCACHED W WITRYNIE WORDPRESS?
Pierwszym warunkiem korzystania z Memcached w Twojej stronie internetowej jest zainstalowanie go na serwerze i skonfigurowanie wtyczki W3 Total Cache. Która pozwala na przyspieszenie działania skryptu WordPress. Wtyczkę instalujemy, aktywujemy i edytujemy jej ustawienia w kilku sekcjach: Page Cache, Minify oraz Database Cache. Zapisujemy wszystkie ustawienia. Drugim warunkiem jest to, że Twoja aplikacja internetowa może obsługiwać Memcached. Ponieważ Memcached polega wyłącznie na pamięci RAM, nie wymaga zbyt wielu zasobów procesora.
ZALETY JAKIE NIESIE ZE SOBĄ KORZYSTANIE Z MEMCACHED W WITRYNIE WORDPRESS.
Główną zaletą Memcached jest to, że wszystkie informacje są przechowywane w pamięci RAM. Oznacza to, że nie trzeba ich za każdym razem ładować z dysku. Kolejną zaletą jest to, że nie ma ograniczeń dotyczących danych, możesz użyć Memcached do buforowania wielu różnych danych, takich jak dokumenty, obrazy, ale przede wszystkim znacznie bardziej złożone struktury. Ponadto, w zależności od skonfigurowanego środowiska użytkowania, awaria jednego z serwerów Memcached zwykle nie jest krytyczna .
W rzeczywistości Memcached jest używany jako pamięć podręczna tylko do odczytu lub do przechowywania tymczasowych informacji.
Redis jest to magazyn struktur danych w pamięci.
Jest on używany jako baza danych, pamięć podręczna. Obsługuje struktury danych takie jak ciągi znaków, listy, zestawy, bitmapy, hiperloglogi, indeksy geoprzestrzenne. Ma wbudowaną replikację, obsługuje skrypty Lua, zapewnia wysoką dostępność dzięki Redis Sentinel i automatyczne partycjonowanie za pomocą Redis Cluster. Redis doskonale sprawdza się przy cache’owaniu danych. Dzięki temu, że dane zapisywane są w pamięci RAM, a nie na dyskach. Umożliwia on uzyskanie dostępu do określonej informacji, a nawet ich edycję, bez konieczności przetwarzania całego zbioru danych. Zapewnia to natychmiastową odpowiedź z bazy, nawet przy milionach zapytań na sekundę.
- Redis trwały – domyślnie dane zapisywane są w systemie plików co najmniej co 2 sekundy, w razie potrzeby dostępnych jest więcej opcji. Gdyby doszło do całkowitej awarii systemu przy domyślnych ustawieniach utracono by tylko dane z ostatnich kilku sekund.
- Redis wydajny – gdy trwałość danych nie jest potrzebna, Redis umożliwia działanie w porównaniu z systemami baz danych. Działa jako pojedynczy proces i jest jedno lub dwu wątkowy, gdy przepisuje AOF.
- Redis a klastrowanie – specyfikacja klastra implementuje podzbiór poleceń Redis – dostępne są wszystkie polecenia z jednym kluczem. Operacje z wieloma kluczami są ograniczone do kluczy należących do tego samego węzła a polecenia związane z operacjami wyboru bazy danych są niedostępne. Klaster Redis jest w stanie skalować do 1000 węzłów przy czym osiąga akceptowalne bezpieczeństwo zapisu.
Co ważne większość serwerów posiada również funkcjonalność w postaci serwera cache, który w swojej pamięci przechowuje często wykonywane polecnia php. W zależności od tego jak wielka jest strona internetowa oraz jaki jest generowany na niej ruch, zastosowanie serwera cache pozwala na zmniejszenie czasu wczytywania strony nawet o kilka sekund.
JAK KORZYSTAĆ Z redis W WITRYNIE WORDPRESS?
W aplikacji WordPress po włączeniu mechanizmu Redis koniecznym jest zainstalowanie i skonfigurowanie wtyczki W3 Total Cache, która analogicznie jak w przypadku Memcached znacznie przyspiesza dzianie skryptu WordPress.
Wtyczkę instalujemy, aktywujemy i edytujemy jej ustawienia w kilku sekcjach: Page Cache, Minify, Database Cache, Object Cache oraz Fragment Cache. Zapisujemy wszystkie ustawienia.
W przypadku Redis mamy do czynienia z funkcjonalnością polecaną szczególnie dla dynamicznych witryn internetowych.
Tym sposobem można na nich użyć pamięci podręcznej obiektów Redis, aby zużywać mniej zasobów bazy danych, buforując wyniki złożonych zapytań do bazy, przyspieszając czas wykonywania PHP na serwerze i znacznie przyspieszając ładowanie dynamicznej witryny internetowej.
REDIS I MEMCACHED
Silniki pamięci podręcznej to właśnie Redis i Memcached . Wymienione rozwiązania charakteryzują się wysoką wydajnością, mają wiele podobieństw ale mają również istotne różnice. Memcached został zaprojektowany z myślą o prostocie, a redis oferuje bogaty zestaw funkcji, które sprawiają, że jest on skuteczny w szerokim zakresie zastosowań. Więc magazyn danych Redis zapewnia większe możliwości funkcjonalności niż Memcached. Jeśli jednak zależy Ci na jak najszybszym działaniu Twojej strony internetowej warto wybrać Memcached. Będziesz mieć wtedy pewność, że czas ładowania serwisów opartych na WordPress znacznie przyspieszy.
Memcached Redis przyspieszyć WordPressa
Webmaster Team to nie tylko tworzenie stron internetowych ale także kompleksowe projektowanie sklepów internetowych, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Tworzymy strony internetowe od podstaw, oraz sklep internetowy dla każdej branży. Zajmujemy się także optymalizacją i pozycjonowaniem stron. W cenie gwarantujemy darmowe szkolenie z obsługi systemu, oraz dostęp do bezpłatnych materiałów szkoleniowych video. A 6 miesięczne wsparcie techniczne pozwoli Ci skupić się na firmie.